• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku
BOSTANLI PAZARI ve ÇİÇEK PAZARI
Karşıyaka Belediyesinin en beğendiğim çalışmalarından biri, her yıl bu tarihlerde (Mayıs ayının 3.haftası gibi) Bostanlı Pazar yerinde 4 gün boyunca süren çiçek pazarı. Bunun adı Çiçek Festivali ama bana göre çiçek pazarı. Çünkü Güzelbahçe, Urla, Bayındır ve Ödemiş bölgelerindeki üreticilerin bu pazarda açtıkları sergilerden bir çok vatandaşımız evlerine, yazlıklarına, bahçelerine çiçek ve ağaç satın alıyorlar.

Bu pazar bana farklı bir çağrışım yaptı. Karşıyaka'nın en değerli arsasına sahip olan pazaryeri alanı gerçekten hem ulaşım açısından kolay ulaşılan hemde modern görüntüsüyle Türkiye'nin en iyi pazaryerlerinden biri... Böyle bir cevherin sadece, çarşamba ve cuma günleri açılan pazarlarla 2 gün kullanılması çok verimsiz kullanılması anlamına gelmektedir.

Biraz daha iyi düşünüp sadece ticari değil, gerçekten festival havasında kullanılacak bir sürü konu bulunabilir. Hatta geceleri de ışıklandırma sisteminin varolduğunu düşünürsek birçok konser, gösteri gibi organizasyonlara ev sahipliği yapar.

Ayrıca birçok insan el sanatları ile ilgili çalışmalara yöneliyor. Haftanın bir günü elişi ürünlerin stıldığı geleneksel bir pazar yaratılabilir. Düşünülürse 7 gün kullanılan bir yer çıkar karşımıza... tabii ki belediye de bu işlerden belli bir katkı payı alacak. Eğer iyi organize edilirse çok ciddi bir iş çıkar ortaya... 7 gün yaşayan, canlı bir pazaryeri... Umarım dikkate alınır ve faydalı organizasyonlar üretilir.

Ama çiçek festivali herkesin ilgi gösterdiği ve hoşlandığı bir organizasyon. İnsan o çiçeklerin içinde gezerken içi bir hoş oluyor. Nice hoşluklara...


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
6786 kez okundu

Yorumlar

Tarih nerede     15/10/2018 19:07

"her yıl bu tarihlerde" yazmışsın ama ne yazında ne yazı dışında hiç bir tarih yok. Aktif ziyretçi pasif ziyaretçi, toplam, gun, yarın öbürkü gün ziyareçi sayıları var ama tarih yok.
Misafir -

İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama