• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku
Belgrad; Bütün komşularıyla küs ülke Sırbistan'ın başkenti

Belgrad; Bütün komşularıyla küs ülke Sırbistan'ın başkenti

Sırplar Komşularıyla Küs Olmaktan Hoşlanmıyor

24-26 Şubat 2013 tarihlerinde HTC firmasının yeni ürünü HTC ONE modelinin Lansmanı dolayısıyla Belgrat’a gittik. Sırp asıllı Türkçe bilen rehberler, ülkelerini ve  Belgrad’ı anlatıyorlar.

Şehrin en önemli özelliği Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktaya kurulmuş olması. Osmanlıların izleri hala fazlaca görünüyor. Kalemegdan dedikleri tarihi surların adını Osmanlı koymuş. Kale Meydanı anlamını taşıyor. Belgrat’ın en önemli tarihi yeri burası. Büyük savaş adası denilen alanda MÖ 3. Yüzyılda kurulmuş.

Tarihleri boyunca çok savaşçı bir ülke, Stratejik konumu nedeniyle şehir antik çağda sayısız doğu ve batı ordusunun 115 savaşına sahne olmuş ve ve 44 kez yerle bir edilmiş. 1521 de Osmanlılar ele geçirmiş ve Osmanlı Sancağı olmuş.

Sırplar Komşularıyla Küs Olmaktan Hoşlanmıyor

Yakın tarihi hatırlarsak daha 90’lı yıllarda da Yugoslavya’ın dağılmasıyla etrafında ki herkesle savaştılar. Zaten dağılma sebebide onlar. Bütün komşularıyla aralarının kötü olmasına halkı üzülüyor. Ama bir taraftan da Kosova'nın bağımsız devlet oluşunu birçok ülke ve Türkler tanıdı ama halk orası bizim demeye devam ediyorlar. Aslına bakarsanız hala ırkçılık ve savaşçılık ruhunu koruduklarını hissettiriyorlar.

Neredeyse gösterdikleri her önemli bina bombalanmış. Bir çoğu tekrar yapılmış. Ama birkaçtanesini heykel misali, gelecek nesillere ibret olsun diye yıkık halde koruma altına alıp tadilat yapmamışlar. Aslında bu iyiye işaret.

Nedense Türkleri seviyorlar. Yaklaşık  Osmanlı etkisiyle 5000 Türkçe kelime var dillerinde… Bunun 2500 kadarını kullanıyorlar. Son yıllarda ki Türk sempatisinin en önemli sebeplerinden biri de Türk dizilerinin bir çok kanalda oynuyor olması. Şu an EZEL, MUHTEŞEM YÜZYIL gibi birçok dizi gösterimdeymiş. Türkiye Başkonsolosluğu da şehrin en güzel yerinde.

Fizik olarak kadın erkek hepsi güzel ve yakışıklı insanlar, boy ortalamalrı 1.80 -2.00 m civarı. Kısa insan yok…  Temennim  bu güzellikler ruhlarına da işlesin bundan sonraki dönemlerde ırkçı ve savaşçı tutumlarından vazgeçsinler.

Bir kere, 2 günlüğüne gidilebilecek bir şehir. Ama daha fazlası sıkar...

Belgrad - Cengiz Ülkü


Belgrad - Cengiz Ülkü


Belgrad - Cengiz Ülkü


Belgrad - Cengiz Ülkü


Belgrad - Cengiz ÜlküBelgrad - Cengiz ÜlküBelgrad - Cengiz Ülkü

  
3177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama