• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku

Anasayfa

Herkes kendi dönemindeki yaşantıyı özler, geçmiş hep özlenen bişeydir. Ama yaşadıklarımız özlemden daha öte bişey... 1960-70-80 hatta 90'lar da ki gelişmeler daha doğal idi. Fakat bilgisayar ve cep telefonlu hayat 90 larda yoğunlaşmasına rağmen 2000'lerden sonra değişimi çok hızlandırdı. Hele günümüzde gelinen nokta iyice farkı açtı. 90 öncesini çocuklarınıza anlatmanız bile zorlaştı. İşte bunu özetleyen alttaki alıntı yazı çok hoşuma gitti, sizlerle de paylaşmak istedim. Bir genç babasına sormuş; “Siz daha önce nasıl yaşadınız? Teknolojiye erişim yok, İnternet yok, Bilgisayar yok, TV yok, Gösteri yok, Klima yok, Cep telefonu yok”... Baba cevap vermiş; Biz, 1950-1980 arasında doğan insanlar tanrının sevgili kullarıyız...
09.11.2022
1. Başarı kazanmanın kendisidir. 2. Eğer büyük düşünürseniz büyük yaşarsınız. Mutluluk içinde yaşarsınız. Hem başarmış , hem yüksek gelirli olarak büyük yaşarsınız. Arkadaşlıklar büyük olur,saygılar büyük olur. D.J.SCHAWARTZ 3. Yaşamınızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar. RİCHARD BACH 4. Gün boyunca ne düşünüyorsak o oluruz. Eğer ne düşüneceğinizi şansa bırakırsanız ya da gazete ,radyo istasyonlarına bırakacak olursak,kendi zihnimiz üzerindeki denetim gücümüzü büyük ölçüde yitiririz. EMERSON 5. Bu kadar vaadler yeter! Düşünmenin sizi nasıl büyülediğini keşfetmek için hemen harekete geçip başlayın. Büyük filozof Disraeli’nin şu düşüncesiyle başlayın.” Yaşam küçük olmayacak kadar kısa.” D.J.SCHAWARTZ
02.12.2013
Avusturyalı Bronnie Ware, ölmek üzere olan hastaların son haftalarına refakat eden bir hemşire. Ware, ölmek üzere olanların en çok pişman olduğu 5 konuyu ve tecrübelerini bir kitapta derlemiş. Avusturyalı Bronnie Ware 8 yıl boyunca İngiltere’nin güneydoğusundaki bir kentte, palyatif bakım hemşiresi olarak çalışmış. Yani ölmek üzere olan hastaların son birkaç haftasına refakat etmiş. Ware bir anlamda, birçok insanın hayatının son faslına hangi duygu ve düşüncelerin damgasını vurduğuna uzun yıllar tanık olmuş. Bronnie Ware edindiği bu tecrübeleri, hastaları ile dertleşmelerinden çıkardığı sonuçları, bir kitapta derlemiş.
09.08.2017
Tanrı Tayland’a doğa açısından çok bonkör davranmış… Her yeri ayrı bir güzel. 2016 Aralık ayında üçüncü kez gittim. İlkinde sadece Bangkok, ikincide Pattaya, üçüncüde ise Phuket adası. Tropikal iklimin olduğu yerler içinde gördüğüm en harika bölge. Bu kez eşimde vardı. Soya yağı ilk gidenler için ağır kokuyor, ama alıştıktan sonra hissetmemeye başlıyorsun. Sadece sıcaklıktan dolayı bazı yerlerde kanalizasyondan gelen ağır kokular biraz sıkıntılı.
29.04.2017
Yurtdışında bütün marka fikirleri zaten tescil edilmiş durumda. Türkiye'de de artık durum çok farklı değil. Türk patent enstitüsü yılda ortalama 40 bin markayı tescil ediyor. Sözlükte yaklaşık 80 bin kelimenin olduğu düşünüldüğünde, birkaç yılda bütün temel sözcükler bitmiş oluyor. Bu sebeple de yeni markalar daha çok özel türetmeler şeklinde yapılıyor.
29.04.2017
İlk gemi turumuz... Neden bu kadar geç kalmışım dedim tur bitiminde; günlerce geziyorsun, şehir, köy, kasaba, dolaşıyorsun, odan ve eşyaların hep aynı yerde... zaten 3000 kişilik bir yüzen otel gezdiriyor seni. Odan balkonlu, sürekli değişen manzaraya sen gitmiyorsun o sana geliyor. Sabah kahvaltın hazır, akşam yemeğinde masan belli, garsonun belli, öğleyin zaten gemide değilsen bir yerlerde yiyip-içiyorsun. Tabii ki ciddi bir bedeli var.
16.06.2016
Bogota Kolombiya'nın başkenti ve nüfusu 8 milyon civarı. Kolombiya toprakları 1.140.000 km2. Yani Türkiye topraklarının bir buçuk katı. Nüfusu da 45 milyon gibi. Amerika'nın istediği gibi yönetiliyor. Petrol ve doğal kaynakları çok fazla. Bu arada benzinin litresi 0,80 dolar ... Havası her türlü tarıma elverişli. Tabii ABD istediği gibi kullanıyor. Türkiye ye benzer yanları çok. Gelir uçurumları da ayni. Çok zenginler ve çok fakirlerle dolu. Enteresan taraf 2400 m yükseklikte bir şehir bu yüzden nefes almakta zorlanılıyor
02.11.2015
Pazar günü ne yapalım, nereye gidelim diye eşinizle çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla konuşuyorsunuz aklınıza hep aynı yerler geliyor. Aslında amacım hem fikir vermek, hem de yazıya yorum yapan olursa onlardan fikir almak için. Uzun yıllar aynı şehirde olduğunuz için kendiniz bile zorlanıyorsunuz... bazen yeni yerler, yeni tatlar keşfetmek istiyorsunuz; Bizim kullandığımız seçeneklere bir göz atalım. Ayrıca İzmir’e yeni gelenlere de fikir olur; Mekan ismi vermek istemiyorum, reklam olur, ismini vermediklerime de haksızlık etmiş olurum. Şimdi arabanıza bindiğinizde gideceğiniz yollara göre aklımıza gelen yerleri özetleyelim.
04.10.2016
 1 
İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama