• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku

Anasayfa

Bir çok ailenin çok derin bir geçmişi vardır… Ama bu derinliğe büyükler vefat ettikçe ulaşmak zorlaşıyor. O yüzden meraklı olanlar yaşayan büyüklerinden geçmiş hakkında bilgi almasını, hatta bunu video veya ses kaydıyla gerçekleştirmelerini tavsiye ederim. Biz aynı anne babadan olma 6 erkek kardeşiz. Eşlerimiz çocuklarımız ve onların çocuklarınıda topladığımızda 40 kişilik bir aileyiz. En küçük kardeş de benim. Babamız ve annemiz 2001 sonlarında 70 gün arayla vefat ettiler. Fakat benim bir büyüğüm olan ağabeyim 1993 yılında onlarla bir video röportaj yapmış, en büyük ağabeyimde 7-8 yıl önce küçük bir soyağacı çalışmasını çerçeveletip bize hediye etmişti. O röportaj ve bu tablodan da esinlenerek yaklaşık 6 yıl önce soyağacımızı kitaplaştırmaya karar verdim…
02.08.2014
Türkiye’de yaşayıp da, İzmir’de ikamet etmenin gururunu, yaşamayan bilmez. En çok da başka yerlere gittiğinde bunu daha çok hisseder. Daha önce benzer yazılar yazmıştım. Hele hele bu konuda yazılmış diğer yazılarıda okuduğumda bir kez daha gururlanıyorum.
30.05.2014
Türkiye’nin bana göre yaz kış gidilebilecek en güzel noktalarından biri Ayvalık ve Cunda Adası… Havası harika, bol oksijenli, denize girilecek yeri az olsa da seyrine doyulamayan bir denizi var. Tarih deseniz, her sokağı, her binası 1800 lü yıllara ait… Yel değirmenleri adanın her yerinden görülebiliyor ve manzarayı bütünlüyor. Tarihi kiliseler, şapeller, manastırlarla adeta bir Yunan adasının kopyası… Birçok bina Yunanlılardan kalma ve birçoğunun kapısının üstünde yapım tarihi yazıyor (1853, 1842, 1870 gibi) . Mübadelede hepsini bize bırakmışlar ve memleketlerine gitmişler.
02.04.2014
SİZDEN DUYMAK Başbakan görevden ayrılmış, ertesi gün telefonu çalmış. Arayan kişi; Sayın Başbakanla görüşmek istiyorum! demiş. Eski başbakan; Ben artık Başbakan değilim, diyerek telefonu kapatmış. Biraz sonra aynı kişi tekrar arayarak aynı istekte bulunmuş, bu bir kaç kez tekrarlanınca sinirlenen eski Başbakan; Beyefendi, Başbakanlıktan ayrıldığımı söylüyorum, tekrar tekrar niçin arıyorsunuz? deyince, arayan kişi; Kusura bakmayın efendim! demiş. Bunu sizden duymak, beni çok rahatlatıyor da!
27.01.2014
Hepimiz annlerimizden çok ninni dinledik. Bugünlerde bu şarkıyı tekrar tekrar dinlemek geliyor içimden... Bir şarkı sözü bu kadar mı gündemi yorumlayabilir. Sanırım 2009 da çıkan Kırık Kalpler Durağında ki albümünde bulunan şarkının sözleri yazının devamında...
14.01.2014
Ortalama ayda bir kez bedelli askerlik ile ilgili haberler gündeme geliyor. Her seferinde biri ortaya atıyor, ertesi gün de ya TSK’dan ya savunma bakanından hayır olmayacak haberleri geliyor. Yazık değilmi insanlara… Bu haberi ciddiye alıp gazete başlığını gören gazete alıyor, TV haberlerinin başına çakılıp bu haberi detaylı öğrenmek istiyor, kendisi için umutlanan bir çok genç gece mutluluktan uyuyamıyor. Ama bu mutluluk ortama birgün sürüyor.
29.11.2013
Bence alalımda kim sahiplenirse sahiplensin. Ama o çekişmeyi çok ilginç buluyorum. Hele yerel seçimlerin hemen öncesine denk gelmesi meseleyi daha da önemsetiyor. Alınırsa biz aldık, alınamazsa sizin yüzünüzden kaybettik. İstanbul’da Formula1 yarışları yapılsın diye İstanbul Park pisti yapıldı. 500 bin seyirci kapasiteli, 12 bin araç kapasiteli otoparkıyla , 5378 metre pistiyle dev bir tesise sahip olmuş oldu. Her ne kadar 2012 den beri yarışmalar yapılmıyor olsada ciddi bir tesis var ve iyi değerlendirilirse çok güzel verim alınır.
27.11.2013
Özetle şarkının sözleri sonsuz bir hürriyetimiz olduğunu ifade ediyor… 24 Kasım Pazar günkü Hürriyet gazetesini elime aldığımda şok oldum… 5.000 tane öğretmen, sorunlarını dile getirmek için, demokrtik haklarını kullanarak yürüyüş yapıyor. Onların yetiştirdiği çocuklar polis olmuş ve vuruyorlar copu, sıkıyorlar suyu, patlatıyorlar gazı üzerlerine… Ve Hürriyet’in ana sayfasında küçücük bir haber dahi yok… Nasıl olabiliyor böyle bir şey anlamak mümkün değil… sonra sayfaları karıştırırken 7. sayfaya koymuşlar haberi. Üstelik başlığı da hükümeti eleştirircesine “ÖĞRETMENLERE 24 KASIM HEDİYESİ”
25.11.2013
 4 
İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama