• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku
BAZI FOTOĞRAFLAR ve HİKAYELERİ

9 Eylül 2007 - Malta

Malta'nın Osmanlılar'dan Kurtuluş Günü Kutlamalarında Topun Ağızdan Çıktığı An...

İzmir'in Yunan'lılar dan kurtuluş günü olarak kutlarız 9 Eylül'ü... Meğer Malta'lılar da Osmanlılar'dan bir 9 Eylül günü kurtulmuş. Türkiye - Malta maçı için oradaydım. O günde maç 2-2 bitti... Yine kurtuldular :))


 

 

  

12 Mayıs 2005 - St. Petersburg - Potemkin Zırhlısı 

Potemkin Zirhlisi1905 Haziraninda Odessa açiklarinda demirliydi. Odessa'da genel grev vardi. Gemideki erlere kokmus, kurtlarin kivir kivir kaynadigi etin yedirilmek istenmesi, barut fiçisini atesleyen bir kivilcim oldu. Çarlik rejiminin baskisini emirleri altindaki erlere uygulayan çar subaylarinin azililari denize atildi.. Önderlerinin öldürülmesine ragmen denizciler gemiyi ele geçirip 27 Hazirani 28'e baglayan gece Odessa limanina götürdüler. Denizciler sehirdeki grevi, Odessalilar ise zirhlidaki ayaklanmayi destekliyorlardi. Bu arada öldürülen denizcinin cenaze törenine katilan Odessa halkinin çarin askerleri tarafindan merhametsizce kursunlanmasi üzerine Potemkin Çarlik karargahini topa tuttu. Potemkin , Sivastopol'dan gelmekte olan filonun kendilerine katilacagini umuyordu Fakat filodan bekledigi destegi göremeyince Karadeniz'e açildi;yiyeceginin ve kömürünün tükenmesi üzerine Köstence Limani'na (Romanya) sigindi. Romen makamlari, denizcilere teslim olduklari taktirde siginma hakki taniyacaklarini bildirseler de denizciler bunu kabul etmediler. Fakat artikgemide hiç yiyecek ve yakit kalmamisti. Denizcilerin Feodasya'dan yiyecek saglamak için giristikleri deneme de sonuç vermeyince Potemkin Köstence'de Romenlere teslim oldu. (8 Temmuz 1905) Bu ayaklanma basarisizlikla sonuçlanmis, fakat ayni zamanda Çarin, ordu üzerindeki mutlak otoritesini kesinlikle sarsmisti. 


 

11 Temmuz  2010 - Deniz Kızı Yalnız Değil, Çeşme - Dalyan

Çeşme Dalyan… Simgesi deniz kızı. Efsaneye göre güzeller güzeli bir deniz kızı görülmüş Dalyan’da, yaşlıların anlattığına göre. Bu yüzdendir ki, Dalyan koyunun sizi ilk karşılayan figürü bir deniz kızı heykeli.


 

 

1 Eylül 2007 - Çanakkale

TROY (Truva) Filminde Kullanılan Tahta At

Truva 2004 yılı yapımı sinema filminde İlyada destanını ele alınmaktadır.

Eski Yunan'da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşkın sonucunda iki ülke arasında savaş çıkmıştır. Helena'nın kocası Kral Menelaus çok kızmıştır. İntikam almak isteyen Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon'un da yardımıyla Truva'ya savaş açar. Agamemnon'un asıl amacı Ege denizini ele geçirmektir. Fakat Truva kolay lokma değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Truva kralı Priam ve Prens Hector şehrin korumak için herşeyi yaparlar. Truva savaşının anahtarı ise efsanevi savaşçı Aşil'dir. Aşil, kimseden emir almadığı gibi , sadece kendi onuru için savaşmaktadır. Savaşa katılmasındaki tek sebep adını tarihe yazdırmaktır. (Wikipedia'dan)

  
3934 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama